Історію започаткування Турківської центральної районної лікарні пов’язують із 1826 роком. Саме тоді у віддаленому гірському містечку поселилися лікар та аптекар. А в середині XIX століття Турка вже мала повноцінну лікарню з декількома лікарями. У 1902-му було відкрито медичний заклад, у якому функціонувало півсотні ліжко-місць. Буквально до п’ятдесятих років XX століття на Турківщині існувала загроза спалаху епідемій. Фахівцям і владі доводилося докладати чимало зусиль, щоб не допустити розповсюдження інфекційних захворювань. Була потреба у відкритті нових медичних закладів та збільшенні кількості лікарів…

Сьогодні в районному центрі діють: Турківська комунальна центральна районна лікарня -на 264 ліжко-місць, яка надає практично повний спектр амбулаторної допомоги мешканцям краю, та Турківська районна поліклініка, здатна обслуговувати по 250 відвідувачів у день. А на території району, крім цих двох, функціонують ще дев’ятнадцять менших медичних закладів.

Турківську КЦРЛ вважають однією з кращих у Львівській області. Вона має потужну, та суттєво осучаснену за останнє десятиліття матеріально-технічну базу й фаховий колектив: 128 лікарів і 394 особи середнього медичного персоналу.

Штат лікарні повноцінний: у його переліку є всі лікарі, зокрема: п’ятнадцять терапевтів, дев’ять хірургів, вісім педіатрів, дванадцять гінекологів, двадцять вісім стоматологів, по п’ятеро невропатологів і рентгенологів, по двоє інфекціоністів, урологів і травматологів.

«Раніше наш заклад був розміщений у старому аварійному приміщенні часів Австро-Угорщини. Тому з 1997-го під потреби районної лікарні було вирішено реконструювати казарми військової частини, – розповідає в.о. головного лікаря Турківської КЦРЛ Констянтин Коробов.

І вже в 1999 році частину реконструйованого приміщення здали в експлуатацію. За два десятиліття цілеспрямованої діяльності нам вдалося створити абсолютно сучасну в усіх відношеннях районну лікарню, здатну надавати досить широкий перелік послуг, які потребує населення гірського краю, що віддалений від обласного центру на півтори сотні кілометрів.

Ремонтні роботи та пошуки коштів для заміни морально застарілого обладнання тривають і досі. В цьому є об’єктивна необхідність. Наразі лікарня має в своєму складі укомплектовані всім необхідним декілька підрозділів.

Це такі відділення як приймальне, терапевтичне, інтенсивної терапії – з нирковою недостатністю, хірургічне, де застосовується навіть лапароскопія, анестезіологічне, акушерсько-гінекологічне, пологове, а також ренгенкабінет. Переважна більшість працівників пройшли перепідготовку, мають відповідні сертифікати та чималу практику застосування найновіших медичних технологій діагностики й лікування.

В іншій частині міста знаходиться дитяче відділення, в якому лікуються діти до чотирнадцяти років. Там є десять ліжко-місць для немовлят. У дитячому відділенні теж добротний ремонт, оновлена гарна їдальня, перекрито дах. Плануємо обладнати там ще й сучасну ігрову кімнату для наших малих пацієнтів.

Зазначу, що в тісній співпраці з головою Турківської державної районної адміністрації Олександром Лабецьким і головою Турківської районної ради Володимиром Лозюком, ми робимо все для того, щоб громада нашого району мала найсучаснішу в усіх відношеннях лікарню, яка надає медичні послуги найвищого ґатунку».

Констянтин Коробов багато років працював хірургом, тривалий час був заступником головного лікаря, а з початку 2017-го керує закладом. Важливим досягненням за неповний рік роботи нового головного лікаря стало те, що вдалося повністю капітально відремонтувати й укомплектувати терапевтичне та неврологічне відділення.

Але чи не найголовніше, що вдалося запровадити технологію замісної ниркової терапії методом програмного гемодіалізу. Поки що застосовуються два апарати «штучної нирки». Проте вже найближчим часом їх буде чотири. Кабінет гемодіалізу укомплектовано TOB «Лізоформ Медікал».

Процедури гемодіалізу в межах Турківщини є життєво необхідними для майже трьох десятків хворих, для більшості з яких було складно двічі на тиждень їздити на лікування до обласного центру. Цю гостру проблему було вирішено за сприяння депутатів Львівської обласної ради Михайла Дзюдзя, Михайла Ільницького та Ігоря Комарницького.

Хто відвідував наш медичний заклад, пересвідчився, що для мешканців гірського краю створено чудову районну лікарню -європейського рівня! В ній усім зручно та затишно: і медперсоналу, і пацієнтам. Хворі отримують тут повноцінне лікування, ще й мають комфортні умови перебування. Дехто з них порівнює це навіть із перебуванням у сучасному готелі.

У великій, просторій двоповерховій, ще й з добудованою мансардою, будівлі замінено вікна та двері, покриття підлоги, освітлення та сантехніку. Тут завжди тепло, бо котельня використовує дрова, що значно дешевше, ніж споживання газу.

Працює ліфт. У кожному відділенні – їдальня. Коридори та кабінети – бездоганні. Палати стаціонарного перебування пацієнтів – на два-чотири ліжко-місця – облаштовано санвузлами з душами та туалетами. А в пологовому відділенні передбачено окремі палати для спільного перебування матерів із дітьми.

Хірурги медичного закладу (а це шестеро лікарів вищої категорії), мають змогу застосовувати наркозний програмний апарат Leoni, який працює в автоматичному режимі, подаючи анестезійну суміш без перенавантажень для пацієнта. Це дає можливість оперувати навіть людей старшого віку та з ускладненнями. Другий такий апарат є лише в обласному центрі.

А в лапароскопічній операційній є обладнання для застосування новітніх методик «Еконт» від TOB «Фірма «Контакт». Це інсуфлятор, кольорова ендоскопічна відеокамера, апарат для аспірації й ірригації, а також світлодіодний освітлювач. Вони дозволяють проводити малоінвазивні операції – акушерські, травматологічні, урологічні та артроскопію. На Львівщині подібні операційні є лише у Львові та Трускавці.

Реанімаційне відділення повністю відповідає державним нормам. Пост медсестри знаходиться між двома ізоляторами за заскленими стінками. У кожному є кардіомонітори та апарати для підведення кисню до важкохворих…

Особисто я вважаю: якщо пацієнти бажають покращених умов перебування та новітніх методик лікування та готові й мають можливість за це платити, це слід узаконити. Поки що районну лікарню, як комунальний медичний заклад, позбавлено права надання платних послуг. Наслідки цього катастрофічні!

– Адже високопрофесійний колектив опинився під загрозою оптимізації, тобто значного скорочення кількості працюючих. Фінансування з районного бюджету є недостатнім для діяльності такого масштабного та розгалуженого медичного закладу. У цьому найбільша проблема.

Зазначу, що завдяки злагодженій роботі медичних працівників району, лікувально-профілактична робота серед населення Турківщини в останні роки в цілому покращилась. Як наслідок цього, досить помітно зросли показники народжуваності, зменшилося поширення захворювань серед дітей і майже вдвічі знизилася смертність серед немовлят, а також збільшилася кількість відвідувань мешканців. Наразі Турківська комунальна центральна районна лікарні не є, так би мовити, закладом стандартного кшталту. Потенціал її матеріально-технічної та лікувальної бази, також об’єктивні можливості з надання медичних послуг, дозволяють обслуговувати водночас і мешканців декількох сусідніх районів.

Богдан МАНЮХ, депутат районної ради фракції ВО «Батьківщина».

Газета “Бойківщина” №43,2017

Схожий запис

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *