Децентралізація в Україні йде повним ходом. 29 квітня 2018 року пройшли вибори ще у 40 об’єднаних територіальних громадах: 4 міських, 14 селищних, 22 сільських об’єднаних територіальних громад (ОТГ) Тепер їхня кількість становить – 768. Такі темпи міжмуніципальної консолідації міжнародні експерти називають дуже високими. На території Львівщини функціонує 35 об’єднаних територіальних громад. Цьогоріч очікується створення ще 10.
Відповідно до перспективного плану формування територій громад Львівської області на Турківщині планується створити чотири громади: Турківську міську, Боринську селищну, Верхньовисоцьку сільську та Нижньояблунську сільську об’єднані територіальні громади.
Найактивніше проводиться робота щодо створення Верхньовисоцької громади. Відповідно до перспективного плану в неї мають входити Верхньовисоцька, Верхньогусненська, Кривківська, Комарницька та Либохорська сільські ради.

Минулої п’ятниці, 11 травня, делегація з представників цих сільських рад: усі сільські голови, депутати, директори шкіл, медики а також перший заступник голови РДА Микола Яворський, начальник організаційного відділу РДА Богдан Москаль та головний архітектор району Петро Юдицький побували з візитом у Грабовецькій ОТГ Стрийського району та Гніздичівській ОТГ Жидачівського району.
Грабовецька сільська ОТГ об’єднує 6 населених пунктів: села Грабовець, Конюхів, Колодниця, Монастирець, Довголука, Воля-Довголуцька. Площа території громади – 65,92 кв. кілометрів, населення – 4,8 тис. Кількість закладів, що утримуються за рахунок бюджету органів місцевого самоврядування – 15.
Порівнюючи бюджети сільських рад, які утворили ОТГ та податкові надходження об’єднаної громади, заступник голови Грабовецької ОТГ Віктор Тучанський відмітив, що відбулось зростання надходжень по всім видам податків та залучення коштів від ПДФО та податків на майно. Відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», держава надала фінансову підтримку шляхом надання субвенції з державного бюджету на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад у 2016 році понад 3 млн. грн., а у 2017 році понад 5 млн. грн. В усіх населених пунктах проведено вуличне освітлення, відремонтовано ФАПи, комунальні дороги, встановлено автобусні зупинки. Закуплено новий автобус «Школярик» та відремонтовано старий, який передав відділ освіти. За кошти громади харчуються не тільки діти пільгових категорій, а й всі учні 1-4 класів. Також капітально відремонтовано дитячий садок. У бюджетних установах не відбулося жодного скорочення штатних одиниць, а завдяки тому що громада стала повноправним господарем і самі вирішують як їм жити, збільшуються надходження до бюджету, відкрито Центр надання адміністративних послуг. Не забувають у громаді і про спорт, футбольна команда успішно виступає у чемпіонаті району, волейбольна команда у чемпіонаті області, розпочалося будівництво спортмайданчика із штучним покриттям 42х24 м.
В Гніздичівській громаді, за словами місцевого голови Івана Оліяра, також відчутно прогрес. ОТГ об’єднує 5 населених пунктів: смт. Гніздичів та села Ганнівці, Руда, Покрівці, Лівчиці,. Площа території громади – 57,6 кв. кілометрів, населення – 6,8 тис. Усі рішення, що стосуються сіл громади приймаються тільки після підпису відповідного старости. Для цього його запрошують на сесії ради, кожен староста має свого діловода, печатку. Школи стали повноправними юридичними особами, вони мають свій окремий кошторис витрат, в штат школи введено посаду бухгалтера. У громади немає проблем з вивезенням побутового сміття, згідно договору комунальники 2 рази на тиждень забирають з подвір’я громадян сміття. За це вони платять по 10 грн. з однієї особи, так як це вимагає законодавство, а ось за освітлення оплачується з бюджету громади. 
Взагалі в громадах стали краще рахувати свої доходи і видатки. Так щоб не сплачувати районному терцентру за обслуговування одиноких громадян, створили свій територіальний центр, в результаті в громаді появилися нові робочі місця і збільшилося ПДФО. Також вирішили відкрити свою музичну школу, і якщо раніше в Жидачеві в музичній школі навчалося 10 дітей, то тепер у своїй музичній школі навчається близько 100 дітей.
З 1 червня громадам передаються державні землі за межами населених пунктів, що стане ще одним із рушійних показників розвитку громади і сприятиме швидшому залученню інвесторів, які будуть мати справу з конкретними власниками землі. 
Висновок один – новостворені громади справжні господарі на своїй землі, які не чекають, що їм хтось щось дасть, або прийде і за них зробить, а самі шукають варіанти розвитку. До речі, для залучення туристів у прикордонному селі Грабівниця Старосамбірського району Новоміська ОТГ реалізує проект з будівництва ковбойського містечка. Для цього у селі з населенням близько 300 мешканців планують збудувати ціле туристичне містечко, стилізоване під ковбойський Дикий Захід, але з українською бойківською автентикою. Загальна вартість цього проекту сягає мільйона євро, 90% з цієї суми уже виділив Євросоюз.
І, очевидно, такі можливості для розвитку будуть і у Верхньовисоцькій ОТГ. Хоча сільські ради цієї громади є дотаційними (сільські ради Грабовецької та Гніздичівської ОТГ також були дотаційними) та і надходжень від ПДФО у них буде не так вже і багато. Однак, завдяки чималій кількості населення та великій площі – 203,55 кв. км. (це більше у 3-4 рази ніж Грабовецька та Гніздичівська ОТГ) Верхньовисоцька громада повинна отримати від держави значну базову дотацію – майже 10 млн. грн.
Учасники візиту, одержавши певний досвід, вірять, що Верхньовисоцькій громаді бути. Три сільські ради вже дали кінцеві згоди на об’єднання і чекають на такі ж рішення від Либохорської та Комарницької сільських рад і тоді восени вже йти на вибори голови і депутатів об’єднаної громади. Рано чи пізно будуть створені всі громади – хто добровільно, а хто примусово, як це було в Польщі і Прибалтиці. Але преференції (пільги і переваги) отримає той – хто швидше це зробить.

Богдан Москаль

Схожий запис

1 коментар

  1. А МОХНАТСЬКА С/РАДА, ЩО ПРЯМО ДО ЄВРОПИ.?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *