16533_121.07.2008 року підписано угоду про партнерство між Турківською районною державною адміністрацією, Турківською районною радою та Програмою Розвитку Організації Об’єднаних Націй і Європейським Союзом. Для реалізації проекту в Турківському районі було залучено новостворені громадські організації агенції місцевого розвитку сіл Вовче, Верхня Яблунька, Лімна, Мельничне, Явора, Розлуч та два проекти міста Турка.
01.03.2012 року рішенням районної ради №5 затверджено району цільову Програму «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – II» в якій було передбачено співфінансування мікропроектів громад з районного бюджету в розмірі 400 тис.грн.
Для участі у Проекті «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – II» визначено п’ять громад: с.Верхнє, с.Верхня Яблунька, с.Вовче, с Комарники та с.Риків. На сьогоднішній день по всіх територіях проведено процедуру реєстрації громадських організацій, а саме: проведено установчі збори; затверджено статути; визначено склад керівних органів: секретаря, скарбника, голови громадської організації, активу громади; проведена легалізація юридичної особи; відкриті рахунки в банках; затверджено пріоритетні напрями розвитку населених пунктів та виконані всі будівельні роботи.
Основні напрямки, на які громади зосередили свої зусилля у 2008-2012 роках, це: вирішення питань по капітальному ремонті (заміні вікон та дверей на металопластикові) своїх шкіл, заміна вікон у дитячому відділенні Турківської ЦКРЛ.
Відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 17.06.2012 №30 створено ресурсний центр громад Турківського району, де громадам, керівникам підприємств і організацій надається методологічна допомога в підготовці проектів. Діє сайт ресурсного центру (http://turkarada.blogspot.com/), де висвітлюється проведена робота з даного питання.
Для самоорганізації та соціальної активізації громад, розроблення та впровадження громадських ініціатив на території району, координації діяльності виконавців Проекту створено районну координаційну раду форуму місцевого розвитку(ФМР), склад і положення якої затверджено розпорядженням голови райдержадміністрації від 19.06.2009 №520.

І. Організаційно-управлінська діяльність
Ресурсний центр громад Турківського району створений з метою створення умов для реалізації принципів сталого розвитку в районі, активному залученню усіх верств населення, представників установ, організацій і бізнес-структур до процесу управління, активного діалогу з органами місцевої влади, виробленню прозорих і ефективних механізмів планування та залучення ресурсів на місцевому рівні.
Діяльність РРЦГ забезпечують посадові особи виконавчого апарату Турківської районної ради: координатор ресурсного центру громад Турківського району – контактна особа Лило Микола Миколайович працює на громадських засадах.
Основною сферою діяльності РРЦГ у 2012 році стало надання методичної допомоги та організація діяльності організацій територіальних громад Вовченської, Верхньояблунської, Верхненської, Комарниківської та Риківської сільських рад. За підтримки ресурсного центру протягом 2008-2012 років оформлено діяльність 15 громадських організацій.
Протягом року представниками РРЦГ проводилась робота з поповнення банку нормативно-правового забезпечення з питань місцевого розвитку за участю громад, визначено пріоритетні напрямки діяльності ресурсного центру на 2012-2013 рр., розроблено Положення «Про ресурсний центр громад Турківського району». Проводились соціологічні опитування керівників, активістів та членів громадських організацій з метою виявлення проблем розвитку території та діяльності ГО. Здійснювався постійний моніторинг у формі самооцінювання громади.
Проводились консультації та здійснювалась розробка методичних рекомендацій для керівників ОГ щодо підготовки проекту ОГ з метою участі у конкурсах. Загалом на протязі року розроблено 5 та втілено в життя 5 проектів ОГ, загальною сумою бюджету 800 тисяч грн.

ІІ. Просвітницько-освітня діяльність
Протягом року представниками РРЦГ вчасно надавалась інформація про конкурси міжнародних та всеукраїнських фондів. Разом з координаторами Проекту ЄС/ПРООН по Львівській області Ігором Назаром та Іриною Галайко щоквартально проводились теоретичні семінари та практичні заняття для керівників громад та активів ОГ з питань нормативно-правового забезпечення реєстрації та діяльності ОГ, визначення пріоритетної проблеми громади, підготовки та впровадження мікропроекту.

ІІІ. Робота з громадськими організаціями, державними структурами,ВНЗ
Протягом року представниками РРЦГ надавалась методична допомога ОГ у підготовці матеріалів до участі у форумі місцевого розвитку. Організовувались форуми місцевого розвитку.
Надавалась методична допомога у відборі фондів та розробці мікро проектних пропозицій організацій громад. Проведено акції по залученню донорів для ОГ. Здійснювався спільно з організаціями громад громадський аудит. Проведено анкетування та спільне оцінювання громад.
Здійснено 20 робочих візитів з метою вивчення проблем діяльності ОГ. Надавалась методична допомога в організації та бралась участь у зборах ОГ. У 2012 – 2013 роках проводилась виїзна зустріч з переймання досвіду участі у Проекті ЄС/ПРООН.

ІV. Робота зі ЗМІ та в мережі «Інтернет»
З початку року проведено роботу з громадами сіл щодо участі у Проекті ЄС/ПРООН. Результати проведеної роботи опубліковано в районній газеті «Бойківщина» та на сайті РРЦГ.
З 2008 року по 2012 рік в Турківський район в рамках реалізації проекту ООН та ЄС « Місцевий розвиток орієнтований на громаду -II» залучено інвестицій з Європейського Союзу на суму більше одного мільйона гривень.
У 2012 році при підтримці РРЦГ було подано на розгляд Львівської обласної ради два проекти з Реконструкції та добудови Народних домів сіл Карпатське та Шандровець, залучено інвестицій на суму 100 000,00 грн із обласного бюджету. Ініціативна група міста Турка на чолі із Ольгою Луговою реалізувала проект Львівської обласної ради із очищення русла річки Литмір в м.Турка, залучено інвестиції з обласного бюджету 50 000,00 грн.
У 2013 році РРЦГ було подано на розгляд Львівської обласної ради чотири проекти. Два проекти з Реконструкції та добудови Народних домів сіл Карпатське та Шандровець, один із облаштування джерела мінеральної води в селі Розлуч та проект із заміни вікон у шкільній їдальні та спортзалі школи села Вовче. Турківська міська рада подала на розгляд Львівської обласної ради три проекти з освітлення вулиць нашого районного центру.
В березні 2013 року Турківським ресурсним центром подана заявка на участь в проекті із «Створення громадських інформаційних центрів у Львівській області». В рамках реалізації цього проекту у Турківському районі буде створено центр із надання адміністративних послуг.
За допомогу у роботі хочу подякувати Голові Турківської РДА – В.В. Гребенюку, голові Турківської районної ради – В.К. Дреботу, депутатам Турківської районної ради, завідувачу відділу освіти Турківської РДА – М.М.Кропивницькому, головам громадських організацій (Василю Цибаку, Володимиру Кузану, Галині Жавко, Адаму Сигляку, Василю Комарницькому), директорам шкіл, жителям вищенаведених громад за підтримку нашої ініціативи. Разом нам вдалося зробити добру справу для своїх громад і нашого району. Досвід набутий в рамках реалізації проекту ООН та ЄС « Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» дасть змогу нам дальше розвивати наші громади через залучення їх до міжнародної технічної допомоги. Лише при підтримці четвертої влади – неурядових організацій, як це в відбувається в країнах Євросоюзу держава зможе ефективно залучати та використовувати бюджетні кошти. Досвід Євросоюзу показує, що тільки через розвиток громадських організацій можливий ефективний інвестиційний розвиток відповідної громади, району , області та країни. Країні необхідна пряма адміністративна вертикаль із надання будь-яких послуг між громадою і державою. Громада краще знає свої першочергові проблеми, а це означає, що вона в силі сама свої проблеми виявити, підняти на обговорення та спільно вирішити. Так, є люди-бійці, але один (чи одиниці) в полі не воїни. Разом – дієвіше!.
Голова ресурсного центру розвитку громад Микола ЛИЛО

 

Схожий запис

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *