renewable-energyМайдан сколихнув Україну. Майдан розбурхав, загалом розмірене, життя Турківщини. Останнім часом в нашому краї з’явилися громадські організації, що висловлюють щирі наміри змінити наше життя на краще. До цих новітніх організацій долучаються і ті що були створені раніше. Під впливом революційних настроїв та складної ситуації в країні лунають заклики до радикальних швидких змін. Така велика кількість однодумців вселяє віру в те, що їх намагання не будуть марними.

Однак, хочу відмітити, що надмірна поспішність у вирішенні окремих питань не завжди приводить до бажаних результатів, а іноді шкодить справі.

В переліку проблем, що потребують негайного вирішення, активісти, зокрема, ставлять питання зупинки Явірської ГЕС та відхилення інвестиційних проектів з будівництва в районі вітроелектростанцій.

Стосовно Явірської ГЕС не зовсім зрозумілий потік негативу, який циркулює в громаді. Не до кінця зрозуміло хто лобіює розповсюдження всяких темників з цього питання. Зрозуміла мета – знищити ГЕС. В той час як Україна недвозначно заявила про свій проєвропейський курс та знаючи про ставлення в Європі до “зеленої” енергетики (там вона з кожним роком набирає оберти), в нашому краї комусь не йметься. Комусь дуже хочеться відтягнути нас в минуле.

Зрештою, напевно, тут є ще одна причина, пов’язана з деякими особливостями ментальності. Дуже багато років Явірська ГЕС стояла руїною з прорваною дамбою. Багато разів бачив як люди показували пальцями та щиро обурювалися кричущою безгосподарністю. Нарешті знайшлися люди, які відновили ГЕС, створили нові робочі місця, дали громаді електроенергію. І знову щось не так !? Можливо, це славнозвісна “жаба”, яка давить тих, хто сам не спроможний зробити добру справу ?

Спроби якось завадити роботі ГЕС робилися з самого початку відновлення її роботи. Зрештою ніхто не давав конкретних порад і не пропонував конкретних фахових заходів які могли б забезпечити безпечну роботу електростанції.

Зокрема, депутати Завадівської сільської ради прийняли рішення, за № 72, від 16 січня 2011 року: ” Рекомендувати утримувати щити на Явірській ГЕС у піднятому стані з метою проходження шуги та мокрого снігу до встановлення льодоставу на природньому руслі р. Стрий. Відновлювати роботу електростанції – після танення снігу та льоду “.

Таке ж рішення, за № 90 від 13 січня 2011 року, на своїй сесії прийняли і депутати Турківської міської ради.

Дуже зручне формулювання ” Рекомендувати утримувати щити на…”. Отже, коли не знаєш як зробити правильно, то краще з розумним виглядом “Рекомендувати…”. В такому випадку – ніякої відповідальності. В разі чогось,- “Ми рекомендували…”.

Для обгрунтування не надто розумних рішень пускають в хід, м’яко кажучи , не дуже достовірні аргументи. Крім, власне, паводкових проблем вперто продовжується плач за загубленими землями (хоч на гірських річках при малій висоті греблі затоплюється відносно невеликий відсоток), тут і всякі нісенітниці про катастрофічні зміни в екосистемі і всяка інша маячня. Хочу зауважити, що всі ці зміни уже давно відбулися (під час будівництва ГЕС). Екосистема вже встановилася. Всі ці ризики не можна проектувати на сьогодення і лякати ними громаду.

Шановні депутати всіх рівнів, шановні активісти громадських організацій, не бійтеся високої води. Явірська ГЕС не єдина на Землі. За 130 років, що минули з часу пуску першої в світі ГЕС, людство накопичило значний досвід безпечної експлуатації ГЕС, навіть, в значно складніших умовах. Існує дуже багато норм, правил та інструкцій з експлуатації ГЕС. В них відображені протипаводкові заходи, природоохоронні заходи і т.і. В них прописані заходи на всі випадки життя.

Проблема, напевно, в тому, що необхідно когось примусити прочитати та вивчити ці кілограми інструкцій, а потім примусити виконувати саме ці інструкції. В цьому може допомогти фаховий громадський контроль, на створенні якого варто було б зосередити свою увагу активістам району.

Не можу обминути і важливісь водосховища для створення відпочинкової зони. Пам’ятаю, колись в кращі часи світлотехнічного заводу там була невеличка база відпочинку, функціонувала човнова станція, в доброму стані тоді був комплекс “Берізка”. Частенько тоді ми їздили на ГЕС купатися, порибалити, засмажити шашлик. Гадаю, такий проект має майбутнє.

Погодьтеся, нерозумно зупиняти відновлений об’єкт, який виробляє продукцію, заради якої він був збудований, та ще й дає деякі побічні вигоди.

Окремо хочу звернути увагу на непросту долю інвестиційних проектів будівництва вітроелектростанцій в районі. Вже декілька років ідея будівництва гуляє районом та викликає жваве обговорення. Однак, на диво, багато противників будівництва ВЕС виявилося в громаді. І, треба сказати, активних противників. Саме ці люди за чиєюсь вказівкою чи, може, з власного невігластва розповсюджують серед громади всякі нісенітниці про великі ризики та велику шкоду від ВЕС.

Не буду тут детально описувати всю ту маячню, яка виливається на голови краян в якості контраргументів. Тут і слізне піклування про місцевих жителів які, нібито, не зможуть випасати худобу, збирати ягоди (продаж яких є суттєвим поповненням до сімейних бюджетів горян в умовах безробіття), тут і величезна шкода для птахів і бджіл (до чого тут бджоли?), які, нібито, змінять свої міграційні шляхи , тут і порівняння вітрогенератора з кімнатним вентилятором, різноманітні міфи про шуми, вібрації, випромінювання і багато іншого. Особливо мені сподобався диво-аргумент про те, що ВЕС змінить клімат в регіоні. Сміхота:) Добре, хоч, в регіоні. Можна було б написати – глобальний клімат:) Всі ці дивні аргументи легко спростовуються якісною фаховою експертизою проектів.

Справжнім каменем спотикання стало славнозвісне земельне питання. Хтось хоче вперто втовкмачити нашим краянам, що інвестор хоче відібрати в когось дуже багато землі. Зрозуміло, люди, яких багато разів обдурювали, охоче вірять в такі байки. Не можу втриматися щоб не процитувати декілька рядків з статті «Ні – вітровим електростанціям!» яку опублікувала в газеті “Бойківщина” №21 за 2013р Мирослава Павлик, керівник депутатської фракції ВО «Батьківщина» в Турківській районній раді. Зокрема, п.Мирослава пише: “…інвесторам «Карпатської ВЕС» потрібна наша земля, яку вони хочуть взяти за безцінь. Це біля 300 гектарів. Невже ми такі багаті, що – ЗЕМЛЮ – віддамо «зайдам» – просто так.”

Звідки ж взялися 300 га землі, яку,нібито, хочуть поцупити ненависні “зайди”?

Не знаю хто і коли це придумав , але існує такий технічний термін – “Вітровий парк” (Вітряний парк). Як відомо будь яка ВЕС складається з декількох десятків вітрогенераторів. Ці вітрогенератори (вітряки на щоглах) розміщуються на значній відстані один від одного. Крім того враховується прифіль майданчика. Уявіть собі ВЕС, що складається з двох десятків вітрогенераторів розміщених на певній відстані один від одного на якійсь території. Якщо на карті позначити місця розміщення вітрогенераторів, а потім обвести їх всіх умовною замкнутою лінією, отримаємо вітропарк ВЕС. Зрозуміло, така умовна ділянка має значну площу, яка може сягати сотень гектарів. Але це не означає, що ця земля у когось вилучається. Вилучається лише земля під вітрогенератором. А це лише щогла та контейнер з обладнанням (щось подібне можна бачити під вежами УМЗ, Київстар, Life та ін.). Ця площа оцінюється в 500-900 м2 (0,05-0,09 га)

Поглянемо, що ми маємо фактично.

Проект ТОВ «Карпатська ВЕС», планована потужність 30 МВт, за межами с. Мельничне, с. Завадівка,с.Ільник, смт. Бориня на площі 115 Га – 12 сучасних вітрових турбін потужністю 2,5 МВт кожна.

Проект ТОВ «Вовчанська ВЕС», планована потужність 40 МВт, за межами с.Вовче та с.Жукотин, с.Лімна. на площі 120 га-16 сучасних вітрових турбін потужністю 2,5 МВт кожна.

Проект ТОВ «Ільницька ВЕС», планована потужність 30 МВт, за межами с. Ільник та с. Радич та с.Ясінка Стецьова. на площі78,5 Га -12 сучасних вітрових турбін потужністю 2,5 МВт кожна.

Напевно, площа 300 га,про яку йшлося в статті, була отримана шляхом сумування площ вітропарків трьох ВЕС.

Спробуємо поміркувати. Якщо площу всіх вітропарків (313,5 га) розділити на 40 вітрогенераторів, отримаємо 7,83 га під кожним!!! А якщо провести такі обчислення окремо по кожній ВЕС – отримаємо різні результати (при тому, що вітрогенератори однотипні). Відчуваєте різницю 7,83га і 0,09га? Тут, як кажуть,і дитині зрозуміло, що це повна маячня. Натомість, цим міфом в якості аргумента противники ВЕС дотепер продовжують морочити голови членам громади.

“Підготувавши” таким чином громаду, для легітимізації своїх рішень в травні 2013 р в сільських радах, де планується будівництво ВЕС, провели, так звані, громадські слухання. На сторінках ЗМІ вже писалося про чисельні порушення під час проведення цих слухань. Під час обговорення до відома не бралися висновки фахівців, науковців, та світовий досвід вітроенергетики. Фахівців, які намагалися щось пояснити, брутально перебивали та позбавляли слова. В результаті з’явилися протоколи, згідно з якими “переважаюча більшість” членів громади, нібито, висловилася проти будівництва ВЕС. Прикро, що в цьому дійстві приймали активну участь представники шанованої в районі політичної сили.

Схоже, що знову вирішення питання інвестицій вперто переводять в політичну площину. Знову починаються розборки з вияснення джерел фінансування, вішаються ярлики і по-тихому під прикриттям патріотичних гасел затягується саме залучення інвестицій. Нещодавно вдарив новий грім. В листопаді 2013 р у виданні “Деловая столица” Родіон Мельник повідомив, що бізнесмен Ігор Янковський має наміри збудувати в карпатському краї чотири ВЕС. Цю інформацію під назвою “Син регіонала побудує на Львівщині чотири вітроелектростанції” опублікував львівський ресурс “Наші гроші”. І пішло-поїхало.

На мою думку, на гроші треба дивитися по-філософськи.

Малі гроші можна зберігати в подушці або в матраці. Великі гроші в КамАЗах ніхто не зберігає. Великі гроші мусять працювати. Якщо їм в Україні не знайдеться застосування, гроші(інвестиції) тихенько перетечуть за кордон. Тому потрібно створювати в регіоні сприятливий інвестиційний клімат, особливо в наш непростий час. Необхідно дати можливість інвестиціям запрацювати, втілитися в конкретний проект, отримати вигоду для громади.

А далі час покаже. Зрештою, потім цей об’єкт можна відібрати, націоналізувати, експропріювати, конфіскувати… Янукович розбудовував-розбудовував Межигір’я… і що ? Янукович втік, а Межигір’я залишилося в Україні… жартую.

А якщо серйозно, то кожен інвестиційний договір мусить нести певне навантаження з розвитку соціальної сфери та розвитку інфраструктури регіону. За інформацією інвестора, згідно з угодами підписаними на Міжнародному економічному форумі в Трускавці, сума, яку планується витратити на соціальну сферу, сягає 8-10% від загальної вартості проекту. Вартість лише одної Карпатської ВЕС оцінюється в 40 млн. євро.

Ось де поле для діяльності громадських організацій. Необхідно визначити пріорітети, визначити об’єкти фінансування, створити дієвий механізм громадського контролю. Важливим тут є не втратити почуття міри. Соціальне навантаження проекту може бути таким великим, що стане непідйомним для інвестора. В цьому питанні необхідно знайти, як кажуть, “золоту середину”.

Міркуйте, панове.

Василь Ланчак

Схожий запис

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *