Майже 150 років тому в Сполучених Штатах Америки було створено перший у світі національний парк “Єллоустон”. Перші національні парки в Україні з’явилися лише у 1980-х роках. На даний момент в Україні 52 національних природних парків і займають вони менше, ніж 2% території країни. Заповідні землі у всьому світі зберігають для нас природні куточки від потужного впливу цивілізації. Це місця охорони природи, історії та розвитку туризму. Не так багато залишилося територій, де можна насолодитися дикою природою, чудовими краєвидами, подихати чистим повітрям, познайомитися з традиційним побутом та історично-цінними артефактами. 

“Бойківщина” – один із наймолодших парків України. 11 квітня 2020 року минув рік після Указу Президента, згідно з яким створено НПП Бойківщина загальною площею 12 240 гектарів, затверджено положення про парк  та  проведено державну реєстрацію.  

Далі, згідно з Указом, багато практичної роботи: розробка проекту землеустрою, встановлення меж, розробка проекту організації території парку. Не в останню чергу Указ Президента передбачає виділення коштів, необхідних для функціонування національного природного парку «Бойківщина».  

Національному парку для роботи потрібні не лише документи, але й фізичне приміщення, зарплати для працівників, форма, обладнання для досліджень, а також транспортні засоби.  

НПП “Бойківщина” охоплює унікальні природні комплекси Східних Карпат – букові та буково-ялицеві праліси, унікальні луки та верхові болота, які потенційно можуть бути включені до списку Рамсарських угідь, тобто мають міжнародне значення. Значна частина створеного НПП Бойківщина входить до транскордонного біосферного резервату “Східні Карпати” (Польща-Словаччина-Україна).   

Цей національний парк є ланкою, яка зв’язує Сколівські Бескиди з парками “Ужанський” та “Надсянський”.  Своїм розміщенням парк дозволяє розширити територію ТБР “Східні Карпати” за рахунок всієї території НПП Бойківщина та НПП Сколівські Бескиди, а тоді українська частина в ТБР Східних Карпатах була б найбільшою. 

Крім того безперервність мережі природоохоронних територій необхідна для збереження тих видів тварин, які постійно переміщуються. Наприклад, зубри із сусіднього національного парку “Сколівські Бескиди” значно краще себе почуватимуть, якщо зможуть безпечно переходити лісовими масивами від парку в парк.  

Чи зможе національний парк виконувати свої функції? Без державного фінансування – ні!  Досі в бюджеті не передбачено фінансування НПП “Бойківщина”.  

Проте вже є партнери, які в рамках проєкту “Збереження Карпатських пралісів” готові надати парку підтримку – закупити необхідне обладнання, підтримати наукові дослідження, надати консультації та провести необхідне навчання для працівників. Але доки не буде практичного виконання Указу Президента України  щодо створення парку, а саме, створення адміністрації з працівників, забезпечення їх приміщенням та зарплатами, доти ці можливості не втілюються в життя. 

Схожий запис

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *