111210_2В Україні 24 і 25 грудня щороку – у більшому чи меншому масштабі – на всі усюди вже традиційно звучить словосполучення «католицьке Різдво». Мовляв, зараз народження Спасителя відзначають католики (інколи додають – «і протестанти»; добре, хоч згадують, що є на світі і такі християни), а 7 січня Різдво відзначають православні.

Насправді ніякого «католицького Різдва» не існує й існувати не може. Річ у тому, що «цивільний» світ послуговується григоріанським календарем (його запровадив Римський Папа Григорій XIII), так само як і переважна більшість Церков (їх перехід на цей календар розпочався 1582 року), натомість менша частина християн дотримується юліанського календаря, що не вповні узгоджується з астрономічним часом (поволі набігло вже понад 13 діб відставання цього календаря від астрономічного часу). Користуються цим календарем і майже всі протестанти. До речі, до 221 року день народження Христа пов’язували з 25 березня – як із днем початку весни. А у 221 році Секстус Юліус Афріканус назвав саме 25 грудня Днем народження Ісуса Христа, оскільки було вирахувано, що між днем Благовіщення і Різдвом саме цього дня минає 9 місяців. Тоді ще єдина Церква прийняла його аргументацію, тож невдовзі матимемо 1800 років цій традиції.

Та головне, що заявами про «католицьке Різдво» браві журналісти й політики несамохіть відлучають від Церкви приблизно п’яту частину від загальної кількості православних християн і більшість православних патріархів, включно із Вселенським, які відзначають Різдво Христове саме 25 грудня. Йдеться про Антиохійську, Олександрійську, Кіпрську, Болгарську, Румунську, Елладську й низку інших православних Церков, про православних Греції, Румунії, Болгарії, Польщі, Сирії, Лівану, Єгипту та інших країн. Ба більше: і частина вірних Російської Церкви дотримується цієї норми. Бо ж, скажімо, Латвійська православна Церква Московського патріархату ще з 1920-х з благословення патріарха Тихона править різдвяні богослужіння щороку 24 і 25 грудня. Щоправда, задля збереження самоповаги всі ці Церкви не перейшли на григоріанський календар – вони створили так званий новоюліанський, що майже не розходиться з григоріанським.

Ну, а після Нового року у ЗМІ з’являється словосполучення «православне Різдво», і йдеться про 7 січня. Як на мене, це просто дикість для мас-медіа країни, близько 5,5 млн громадян якої є парафіянами Української греко-католицької Церкви і відзначають це свято в один день із вірними українських православних Церков. Так само відзначають його і греко-католики Мукачівської єпархії, яка не входить до складу УГКЦ, а підлягає Ватикану безпосередньо. А ще ж є і деякі протестантські громади, що також дотримуються юліанського календаря. І не тільки в Україні чи Росії, а й навіть у Швейцарії (кажуть, ще в Африці та в Океанії, але цього не гарантую, там не бував). Отож не треба з телеекранів, як це дехто робить (і не лише з числа журналістів), псувати настрій тим, хто на Святвечір уже зібрався за столом із дванадцятьма стравами…

А на додачу не варто забувати про вірян Вірменської апостольської Церкви, які відзначають Різдво 6 січня. У цій Церкві Різдво святкується в один день із Хрещенням Господнім під загальною назвою Богоявлення. В Україні нині проживає близько 100 тис. етнічних вірмен, і навіть якщо не всі вони є вірними цієї Церкви, то йдеться про велику християнську громаду. А чи чули ви бодай раз у ЗМІ згадку про специфіку Різдва Христового в цій Церкві?

Отакі маємо справи із різдвяною соціальною міфологією, закоріненою в ідеологію «русского мира». Саме там наявне чітке протиставлення (по суті своїй не християнське, а маніхейське) «правильного» православ’я (причому тільки російського) та «поганого» католицизму, в тому числі й у плані відзначення християнських свят. Саме там щодо протестантів якщо й згадують, то здебільшого як не про варті особливої уваги «секти», тим часом як кількість прихильників відповідних Церков сягає майже півмільярда люду. Саме там вперто дотримуються абсурдного юліанського календаря і тиснуть на всі інші православні спільноти з тим, щоб вони не жили у згоді з Богом (бо ж якщо він є Творцем Усесвіту, то ігнорування астрономічного календаря є відверто антихристиянський акт). То чи не настав, нарешті, час відмови хоча б від частини нав’язаних українцям іззовні міфологем «русского мира»?

Різдво́ Христове — велике християнське свято, день Народження Ісуса Христа, Спасителя світу і Відкупителя людей з полону гріха (Спасителя від влади гріха).

Римо-Католицька Церква, більшість протестантських церков, а також більшість православних, включаючи Константинопольську, Антіохійську, Александрійську, Кіпрську, Болгарську, Румунську й Грецьку церкви, святкують Різдво в ніч з 24 на 25 грудня.

Єрусалимська, Російська, Сербська, Грузинська православні церкви, усі Українські православні церкви, а також Українська греко-католицька церква святкують Різдво в ніч на 7 січня (що відповідає 25 грудня за старим Юліанським календарем).[1]

Вірменська апостольська церква святкує Різдво 6 січня, в один день із Хрещенням Господнім.

Схожий запис

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *