nw_image012Власник майна на власний розсуд має право написати заповіт. У випадку, якщо на особу, яка має право на обов’язкову частку, не складено заповіт, вона має право спадкувати майно незважаючи на заповіт. Для реалізації цього права необхідно звернутись до нотаріальної контори із документами, які підтверджують право на обов’язкову частку.

На обов’язкову частку мають право лише особи, які належать до першої черги спадкування, тобто діти, батьки та чоловік або дружина.

Обов’язкова частка у спадщині визначається незалежно від заповіту у розмірі половини від тієї частки, яка належала б спадкоємцеві за законом. Слід розуміти, що першочергове право на спадщину мають діти спадкодавця, дружина/чоловік, батьки. Відповідно, між усіма вказаними особами спадщина розподіляється у рівних частинах.

У Цивільному кодексі України передбачено перелік осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині (стаття 1241 Цивільного кодексу України). До них належать:

Діти спадкодавця, які не досягли повноліття (18 років);
Також мають право на обов’язкову частку, якщо на час відкриття спадщини не досягли вісімнадцяти років, але набули повної цивільної дієздатності, оскільки вони продовжують належати до категорії неповнолітніх.

Повну цивільну дієздатність неповнолітні особи можуть набути:

у разі реєстрації шлюбу;
особа, яка досягла шістнадцяти років, працює за трудовим договором;
особа, яка досягла шістнадцяти років і бажає займатись підприємницькою діяльністю;
особа, яка записана матір’ю або батьком дитини.
Досягли повноліття, але непрацездатні діти спадкодавця (у тому числі й усиновлені);
непрацездатні батьки (у тому числі усиновителі);
непрацездатна вдова (вдівець).
Непрацездатними вважаються:

особи, які досягли пенсійного віку (60 років);
інваліди І, ІІ, ІІІ груп (Рішення Конституційного Суду України від 11 лютого 2014 року у справі № 1-1/2014).
Варто знати! Особа має право на обов’язкову частку, якщо вона після досягнення загального пенсійного віку продовжує працювати.

Особа, яка вийшла на пенсію на пільгових підставах не має права на обов’язкову частку у спадщині, оскільки на обов’язкову частку має право особа, яка досягла пенсійного віку (Ухвала Верховного Суду України від 13.04.2011р.).

Розмір обов’язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення (ст. 1241 ЦК України).

turkaБез категоріїВласник майна на власний розсуд має право написати заповіт. У випадку, якщо на особу, яка має право на обов’язкову частку, не складено заповіт, вона має право спадкувати майно незважаючи на заповіт. Для реалізації цього права необхідно звернутись до нотаріальної контори із документами, які підтверджують право на обов’язкову частку. На обов’язкову...ВСІ НОВИНИ ГІРСЬКОГО КРАЮ НА ОДНОМУ САЙТІ!   КРАЩЕ ГІРКА ПРАВДА,  НІЖ СОЛОДКА БРЕХНЯ!