a21205b-pechatkaЗбройна боротьба,що її вели ОУН і УПА проти фашистського і сталінського тоталітаризму під час Других визвольних змагань, вимагала консолідації нації : створення всеукраїнського представництва українського народу і в самій Україні, й перед зовнішнім світом. Така вимога часу змусила дещо переглянути ідеологічні засади ОУН у бік наближення їх до демократичних ідеалів. Керівники державницького оонівського руху зрозуміли, що здобути незалежність України можливо лише об»давши зусилля усіх національних політичних сил, що стояли на платформі незалежності України спільно з іншими поневоленими народами, і виступили з ініціативою створення надпартійного політичного органу, завдання якого полягало б, насамперед,в об»єднанні на демократичних засадах розпорошеного за численними партіями і фракціями національно-визвольного руху.
Задля створення нового політичного органу українського підпілля, за рішенням Головної Команди УПА, схваленим Проводом ОУН, було утворено Ініціативний комітет, який підготував Установчий Збір і накреслив його тимчасову платформу. Такий політичний центр самостійницького підпілля було створено в липні 1944 року в умовах глибокої конспірації, в районі поблизу сіл Сприня й Недільна на Самбірщині Дрогобицької ( тепер- Львівської ) області. Він отримав назву Українська Головна Визвольна Рада (УГВР).
Установчі збори УГВР ухвалили декілька конкретних та лаконічних програмних документів – «Тимчасовий устрій УГВР , політичну Платформу та Універсал УГВР до українського народу. Усі вони наголошували на необхідності досягнення основної мети Ради – здобуття Української Самостійної Соборної Держави.
Так, своєрідною декларацією принципів та перспектив українського визвольного руху став окремий Універсал, з яким Українська Головна Визвольна Рада звернулася до українського народу. Подібний за формою і призначенням до Універсалів Центральної Ради, документ накреслив політико-правову лінію українського національного державотворення – створення такої державної організації, яка б відповідала інтересам усіх верств українського народу. В Універсалі УГВР визначалася найвищим керівним органом українського народу на час його революційної боротьби , аж до створення уряду Самостійної Соборної Держави на українських етнічних землях; присягалася боротися за справедливий лад без гніту і визиску, за вільну працю селянина і робітника, за широку ініціативу трудящого населення в усіх галузях господарської діяльності.
В складних умовах Українська Головна Визвольна Рада як підпільний уряд України керувала національно-визвольним рухом аж до середини 50-х років минулого століття.
Після проголошення незалежності України, з ініціативи громадсько-політичних організацій Самбірщини та за підтримки владних структур регіону 15 липня 1992 року на місці, в якому проходив Перший Великий Збір УГВР, проведено перші урочистості, присвячені цій величній події. З цього часу щорічно на цьому історичному місці урочисто вшановують борців за волю України.
Враховуючи те, що впродовж двадцяти двох років у день заснування УГВР біля пам»ячника засновникам УГВР в селі Сприня збираються ветерани визвольних змагань, колишні в»язні сумління, члени Братства ОУН-УПА, представники громадськості Львівщини та інших областей України, депутати всії рівнів, звертаємось до Вас пане Президенте, з пропозицією встановити в день початку роботи Великого Збору Головної Визвольної Ради, а саме 11 липня – День створення Української Головної Визвольної Ради. Адже в час боротьби за незалежність України, в жорстоких умовах окупації, утворення УГВР було практичним дивом прагнення українського народу до самостійності та побудови незалежної демократичної держави.

Схожий запис

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *