Turka_Raion_Coat_of_ArmsГолові Львівської обласної ради О.О.Ганущину
депутатській групі «Львівщина»
ЗВЕРНЕННЯ
щодо збереження Турківського району
Турківська районна державна адміністрація, в процесі обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади, спільно з районною радою та представниками громадськості, надала пропозицію щодо збереження Турківського району як самостійної територіально-адміністративної одиниці.
Враховуючи це, у відповідності до Європейської хартії місцевого самоврядування та Європейської хартії про захист гір, просимо при проведенні територіальної реформи в Україні підтримати ініціативу про збереження Турківського району.
В історичному плані ще за часів Австро-Угорщини, з 1856 року Турка була центром повіту, до якого належала територія сучасного Турківського, гірська частина теперішнього Старосамбірського та ряд сіл Сколівського районів. Але, відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 17 січня 1940 р., при утворенні Турківського району до нього відійшло тільки 38,8 % території колишнього повіту.
Всі населені пункти Турківського району мають статус гірських, відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів», яким визначено основні засади державної політики щодо розвитку гірських населених пунктів та гарантії соціального захисту громадян, що у них проживають, працюють або навчаються. Отже, комплексне забезпечення соціально-економічного розвитку даних населених пунктів, яким надано статус гірських, можливе тільки в єдиному адміністративному районі.
У разі ліквідації району, мешканці, які проживають у віддалених селах та хуторах, для отримання адміністративних послуг та оформлення необхідних соціальних виплат будуть змушені долати значні відстані складних гірських доріг. Ці обставини, безумовно, ускладнять життя місцевих жителів та, як наслідок, можуть призвести до соціальної напруги.
Оскільки при реформуванні місцевого самоврядування враховується досвід Польщі, вважаємо за необхідне при проведенні адміністративно-територіальної реформи зберегти гірський Турківський район (населення -50,0 тис., площа 1193 км.кв.) як окрему адміністративно-територіальну одиницю, адже поруч у Польщі збережено два гірські повіти: Бещадський (населення 22,0 тис., площа 1139 км.кв., 3 гміни) та Ліський (населення 26,5 тис., площа 834,9 км.кв., 5 гмін.)
Перспектива розвитку району вбачається у виробництві та переробці екологічно чистої сільськогосподарської продукції та деревини, а також розвитку туризму і рекреації, так як у сусідньому гірському Бещадському повіті Республіки Польща, де щорічно відпочиває близько мільйона туристів, які змогли б відвідувати одночасно і Турківський район у разі побудови запланованого на території району митного переходу «Боберка – Смольник».
Збереження Турківського району як самостійної адміністративно-територіальної одиниці сприятиме стрімкому розвитку туризму та рекреації. Вже розпочався процес створення національного природного парку «Бойківщина», активно працює Західний реабілітаційно-спортивний центр НКСІ України на території Верхненської сільської ради. Спеціалізацією в діяльності Центру є фізкультурно-спортивна реабілітація та оздоровлення інвалідів усіх нозологій. Важливою соціально значимою функцією Центру є забезпечення підготовки спортсменів-інвалідів до Паралімпійських та Дефлімпійських ігор, чемпіонатів Європи і світу, всеукраїнських змагань, чемпіонатів України і міжнародних турнірів, проведення навчально-тренувального процесу спортсменів з інвалідністю з паралімпійських та дефлімпійських зимових видів спорту, насамперед для інвалідів з важкими ураженнями (тотально незрячі, глухі, візочники, тощо), та проведення заходів щодо фізкультурно-спортивної реабілітації та оздоровлення інвалідів. У цьому центрі успішно реалізується програма реабілітації воїнів АТО.
Збереження Турківського району дасть можливість розвивати автентичний фольклор місцевого населення – бойків, які є невід’ємною гілкою українського народу. Саме Турківщина є центром Бойківщини, де базуються Всеукраїнське громадське товариство «Бойківщина XXI століття» та Міжнародна громадська організація «Світовий Конгрес Бойків» (голова – заслужений працівник культури України Петро Косачевич). Починаючи з1992 року, відбулося п’ять Всесвітніх бойківських фестин і три Світових конгреси бойків. Ці заходи відвідали понад 900 тисяч осіб з усіх кінців нашої країни та із-за кордону.
У 2017 році в Турківському районі відбудуться Шості Всесвітні бойківські фестини під гаслом: «Всесвітні Бойківські фестини – у розбудові Української держави!». З цією метою, за підтримки голів Львівської, Закарпатської та Івано-Франківської областей, та за сприяння посольства США в Україні заплановано розбудувати на «Співочому полі», поблизу села Явора, під відкритим небом Музей народної архітектури та побуту Бойківщини.
Також, з метою розвитку гірських територій, вважаємо за необхідне прийняття Закону України «Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку у гірських зонах України», проект якого розроблено Інститутом регіональних досліджень імені М.І.Долішнього Національної академії наук України (директор – доктор економічних наук, професор В.С. Кравців).
Метою запровадження спеціального режиму інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку у гірських районах України є залучення інвестицій у пріоритетні види економічної діяльності для підвищення рівня економічного розвитку, створення нових робочих місць, ліквідації диспропорцій у рівні життя населення гірських районів та населення рівнинних територій, уникнення депопуляції гірських територій, втрати етнокультурної спадщини місцевого населення, для розвитку зовнішньоекономічних зв’язків, збільшення обсягів високоякісних товарів та послуг, створення сучасної виробничої, соціальної, транспортної та ринкової інфраструктури, ефективного використання природних ресурсів гір.
На територіях пріоритетного розвитку пропонується у законодавчому порядку встановити спеціальні митні, податкові режими та механізми відшкодувань і дотацій стосовно затверджених для них інвестиційних проектів.
Просимо звернутися до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України з проханням підтримати ініціативу про збереження гірських районів, зокрема Турківського, при проведенні територіальної реформи в Україні та прийняття Закону України «Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку у гірських зонах України» (проект додається).
З повагою:
О.М. ЛАБЕЦЬКИЙ, голова Турківської районної державної адміністрації
В.О. ЛОЗЮК, голова Турківської районної ради
П.І.КОСАЧЕВИЧ, голова громадської ради при Турківській райдержадміністрації, голова товариства «Бойківщина ХХІ століття», заслужений працівник культури України
М.М.КОНОВАЛЕНКО, заступник голови громадської організації «Учасники АТО Турківщини»

Схожий запис

3 коментар

  1. Не треба нам такого району як Турківький, з якого весь світ сміється. Треба розформувати відстающий район і приєднати до Самбора. Я Лабецький і Лознюк нехай за свої посади переживають.

    1. КОМУ ТАКОГО РАЙОНУ НЕПОТРІБНО НЕХАЙ СОБІ І приєднюєтся ДО САМБОРА ми нікого тут незадержуєм -А Район був Є і Буде…як би ви цього нехотіли…

  2. БЕ-БЕ-БЕ БЕ-БЕ-БЕ БЕ-БЕ-БЕ!!!Ви що небудь чули про електронний уряд?Люди давно вже перейшли на послуги через інтернет.О.М. ЛАБЕЦЬКИЙ, голова Турківської районної державної адміністрації
    В.О. ЛОЗЮК, голова Турківської районної ради
    П.І.КОСАЧЕВИЧ, голова громадської ради при Турківській райдержадміністрації, голова товариства «Бойківщина ХХІ століття», заслужений працівник культури України
    М.М.КОНОВАЛЕНКО, заступник голови громадської організації «Учасники АТО Турківщини» ,не переживайте Турківщина без вас не пропаде.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *