vovche-horishne_turkivskiy_rizdvapr-bohorodyci1890_foto2011-10-23_ihorpundaВперше місцева церква згадується у 1558 р., у зв’язку з наданням їй привілею польським королем Сигізмундом Августом. Церква, попередня сучасній, збудована в 1682 р. з тесаного дерева коштом громади, згоріла у 1889 р.
 
На її місці у 1890 р. зведена дерев’яна церква у бойківському типі, про що доносить різьблений напис на одвірку західних дверей церкви: “Въ роцъ 1890 дна 4того чєрвця“. Закрита з 1957 по 1989 р. Після відкриття для богослужінь у 1989 р. переосвячена на церкву Св. Дмитра. Церква у користуванні громади УПЦ КП.
 
Горішня церква розташована посеред села на підвищенні, недалеко від Дністра-Шепоту. Тризрубна будівля на мурованому фундаменті. Складається з трьох квадратових зрубів (нава – ширша), розташованих по осі схід-захід. До вівтаря, по обидві сторони, прилягають вузькі прямокутні захристії, до бабинця з заходу добудований ганок, пізніше засклений.
 
Три основні об’єми вінчають високі тризаломові пірамідальні верхи, вкриті наметами зі зрізаними гранями та завершені сліпими восьмибічними ліхтарями з маківками. Оперізує церкву піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, під яким сховані захристії та ганок. Стіни підопасання – відкритий зруб, надопасання – ошальовані вертикально дошками і лиштвами.
 
На південний-захід від церкви, розташована дерев’яна триярусна дзвіниця. Нижні два квадратові яруси її зрубної конструкції, а верхній восьмибічний – стовпової. Вкрита дзвіниця восьмибічним стіжком з маківкою. На одвірку вхідних дверей вирізьблена дата побудови – “1893“. 
 
ЛІТЕРАТУРА: “Церкви Турківського району”, В. Слободян, Львів-2003.
Схожий запис

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *