Час підводити підсумки
Ігор Свистун: «У Сколівщини є всі шанси стати візитною карткою Галичини»
Минув ще один рік. Яким він був для Сколівщини? Що вдалося зробити у районі протягом цього вкрай складного для всієї України періоду, адже йде війна?
На мою думку, саме цей рік був для нашої гірської місцини одним з найщедріших за останній період. Надто багато добрих починань стартували саме у 2016-му.
Отож, про те, що зроблено і що потрібно зробити для того, аби життя людей на Сколівщині покращилось, які проблеми існують — на ці та інші запитання «Бойківської думки» відповідає голова Сколівської РДА Ігор Свистун.


— Ігоре Ільковичу, добіг до кінця черговий рік. Можна підводити перші підсумки. Що можете сказати про виконання основних районних завдань, задекларованих Програмою соціально-економічного та культурного розвитку району?
— Почну з того, що в районі працює 13 промислових підприємств облікового кола, якими протягом року реалізовано промислової продукції на суму близько 350 млн. грн., що, в порівнянні з відповідним періодом минулого року, становить 145,5%. В загальному обсязі загальної реалізованої продукції в області, районний обсяг становить 0,5%.
Щодо обсягу реалізованої промислової продукції, то 98% займає продукція переробної промисловості, а саме 72,4% — виробництво харчових продуктів, напоїв (ТзОВ «ЄвроВік»), 20,5% — переробка деревини та виробництво виробів з дерева (ДП «Славський ЛГ», ДП «Сколівський ЛГ», ТзОВ «Смерічка», ПП «Корчин», ТзОВ «Добробут», ТзОВ «ТОП ФОРЕСТ»), 3,4% — машинобудування (ТзОВ «СпецТехСервіс»), 1,7% — легка промисловість (ТзОВ «ІталіяДжинсГруп»).
Виробництво та розподілення теплової енергії, водопостачання, каналізація та вивіз побутових відходів (КП «Сколетеплоенерго», КП «Сколе ВКГ», КП «Сколе ЖКГ») займають 2% в обсязі реалізованих послуг.
Наголошу, що на одну особу обсяг реалізованої продукції становить 6796,5 грн.
Аналізуючи роботу промислових підприємств, слід також зазначити, що існують і певні негативні тенденції. Так, КП «Сколе ЖКГ» знизило обсяги реалізованої продукції на 8,5%, оскільки припинило вивіз твердих побутових відходів з смт. Верхнє Синьовидне та с. Коростів.
— А якою є ситуація щодо розвитку агропромислового комплексу?
— В 2016-му розпочато задіювання у сільськогосподарське виробництво раніше не використовуваних земель. Так, фермерське господарство «Дуброва» Стрийського району минулоріч заключило угоди на оренду 40 га пайових земель із 53 пайовиками. Орендна плата — 4% від нормативно-грошової оцінки земель. Її в розмірі 40 тис.грн. виплачено. Робота по заключенню таких угод продовжується.
Наступне. ТзОВ «Агрокомплекс «Карпати» Стрийського району проводить укладання угод оренди земельних часток (паїв) на території Верхньосиньовидненської селищної та Корчинської сільської рад. Станом на 26 грудня 2016 року заключено 60 таких угод на оренду 68 га ріллі. Орендна плата — 5% від нормативно-грошової оцінки.
— Ігоре Ільковичу, в нашому районі чимало об’єктів потребували оновлення. Це, здебільшого, — освітні заклади і народні доми. Що зроблено владою у цьому напрямку?
— Особливо приємно констатувати, що у 2016 році в районі стартувала добудова одразу кількох об’єктів. Так, з Державного фонду регіонального розвитку Сколівщині було виділено 9 млн. грн. З них на реконструкцію з добудовою Верхньорожанківської школи І-ІІ ст. на 180 учнівських місць виділено 3 млн. грн. (на сьогодні вже використано 2674,98 тис. грн.). На неповну середню школу на 150 учнів у с. Коростів виділено, відповідно, 6 млн.грн. (використано 6 млн. грн.). Зауважу, що з бюджету Коростівської сільської ради виділено та профінансовано для цієї школи 1,5 млн. грн.
Згідно з Програмою капітального будівництва об’єктів соціально-культурного та житлово-комунального призначення, за рахунок коштів бюджету розвитку області в 2016 році для Сколівщини виділено 603,3 тис. грн. З них — на реконструкції ДНЗ «Дзвіночок» в с. Труханів було передбачено 348 тис. грн., на реконструкцію існуючого приміщення та добудови ДНЗ «Теремок» в смт. Верхнє Синьовидне — 255,3 тис. грн. Роботи по цих об’єктах уже завершені.
Також з Державного бюджету виділено субвенцію в розмірі 6 млн. грн. на соціально-економічний розвиток району, відповідно до якої на реконструкцію з добудовою Верхньосиньовидненської ЗОШ І-ІІІ ст. — 5 млн. грн., з яких уже профінансовано 5 млн. грн., а на будівництво народного дому на 50 місць в с. Сопіт — 1 млн. грн. (профінансовано 1 млн. грн.). При підтримці народного депутата України Андрія Лопушанського з Державного фонду охорони навколишнього природного середовища виділено кошти у сумі 10 млн. грн. на реконструкцію очисних споруд у смт. Славське.
В 2016-му вирішено багаторічну проблему щодо опалення Тухлянського НВК та дитячого садочку. Тут проведено реконструкцію котельні і встановлено три котли на тверде паливо загальною потужністю 700 кВт.
Вирішено також проблему з опаленням Корчинської ЗОШ І-ІІІ ст., де інвестором встановлено два котли на тверде паливо загальною потужністю 350 кВт.
— Якою є участь нашого району в обласному конкурсі мікропроектів?
— Сколівський район взяв участь в цьому конкурсі. Перемогу здобули 15 мікропроектів. Їх загальна кошторисна вартість складає 3,5 млн.грн. (1,365 млн.грн. — обласний бюджет, 1,733 млн.грн. — районний, 402 тис.грн. — кошти громад району). Станом на 10 листопада всі роботи по об’єктах, задекларованих у мікрооб’єктах, завершені. (Капітальні ремонти НД с. Опорець — 255,864 тис.грн., НД с. Лавочне — 273,766 тис.грн., НД с. Козьова — 202,383 тис.грн., ФАПу с. Задільське — 139,819 тис.грн., ФАПу с. Козьова — 192,191 тис.грн., Верхнячківської НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ» — 173,559 тис.грн., Хітарської ЗОШ І-ІІ ст. — 300 тис.грн., Орівської ЗОШ — 233,348 тис.грн., Сколівської академічної гімназії — 298,368 тис.грн., Довжківської ЗОШ І-ІІ ст. — 299,862 тис.грн., Жупанської ЗОШ І-ІІ ст. — 111,533 тис.грн., Орявської ЗОШ І-ІІ ст. — 295,236 тис.грн., ремонт вуличного освітлення із використання енергозберігаючих технологій в с. Козьова — 178,737 тис.грн., реконструкція вуличного освітлення в с. Хащованя — 299,448 тис.грн., капітальний ремонт вуличного освітлення в смт. В.Синьовидне — 263,542 тис.грн.).
— А що ще зроблено минулоріч за кошти районного бюджету?
— Найперше, ремонт народного дому в с. Сможе (400 тис.грн.), капітальні ремонти Завадківської ЗОШ І-ІІІ ст. (95,5 тис.грн.), Задільської ЗОШ І-ІІІ ст. (87,9 тис.грн.), Либохорівського НВК «ЗОШ І-ІІ ст.-ДНЗ» (енергозберігаючі технології, 66 тис.грн.), Підгородцівської ЗОШ І-ІІІ ст. (106,7 тис.грн.), Росохацької ЗОШ І-ІІІ ст. (91,5 тис.грн.), Труханівської ЗОШ І-ІІІ ст. (96,17 тис.грн.), Тухлівського НВК «СЗШГ» (23,9 тис.грн.), Сможенської ЗОШ І-ІІ ст. (99,55 тис.грн.).
— У контексті цього питання цікаво, яким є стан справ з використання коштів на дороги комунальної власності, будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання яких проводились у 2016 році за рахунок коштів обласного бюджету?
— За ці кошти в районі виконані роботи на суму 930 тис. грн. Це, насамперед, капітальні ремонти дороги в селах Козьова (вул. Тиха) — 226 тис. грн., Крушельниця (вул. І.Франка) — 156 тис. грн., Нижнє Синьовидне (вул. Привокзальна) — 150 тис. грн., смт. В.Синьовидне (вул. УПА) — 398 тис. грн. Щодо доріг загального користування державного і місцевого значення, то їх будівництво, реконструкція, ремонт і утримання теж проводились у 2016 році. Хотів би відмітити, що на ці роботи витрачено 4 млн. 370 тис. грн. Загалом оновлено такі автошляхи: Завадка-Задільське (300 тис. грн.), Завадка-Орява (520 тис. грн.), Славське-Вигода (500 тис. грн.), Хітар-Тухля (350 тис. грн.), Славське-Опорець (400 тис.грн.), Климець-Лавочне-Тухолька (400 тис. грн.), Сопіт-Підгородці (400 тис. грн.), Завадка-Козьова (500 тис. грн.), Ямельниця-Крушельниця (500 тис. грн.), Н.Синьовидне-Кам’янка (500 тис. грн.).
Також хочу зауважити, що за кошти приватних підприємців збудовано майже 2 км біло-щебеневої дороги Хащованя-Нижній Студений, яка з’єднає рекреаційні зони Сколівського району та Міжгірського району Закарпатської області.
Крім цього, завдяки особливій підтримці голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки проведено капітальних ремонт доріг Славське-Хащованя та Східниця – Верхнє Синьовидне.
— На Львівщині діє цільова програма «Спортивний майданчик»…
— Так. В її рамках цього року в районі встановлено футбольні майданчики в смт. Верхнє Синьовидне, м. Сколе і с. Козьова, вартість яких по 50 тис. грн. кожен.
— Не можу не торкнутися ще однієї важливої теми, а саме: як вирішуються проблеми військовослужбовців, які брали участь в АТО, членів сімей загиблих? Маю на увазі їх соціальний захист, медичну та психологічну реабілітацію…
— Райдержадміністрацією, територіальними органами виконавчої влади району, відповідно до компетенції, проводиться системна робота по реалізації завдань щодо соціального захисту учасників АТО та членів їх сімей.
Призначено відповідальних осіб за координацією дій щодо допомоги учасникам АТО та членам їх сімей. Створено відповідну робочу групу, засідання якої проводиться щомісячно.
Розроблено та розповсюджено інформаційно-роз’яснювальну листівку «Дорожня карта демобілізованого військовослужбовця», де вказано відповідальні особи структур та їхні контактні телефони, адреси та види послуг.
В райдержадміністрації періодично відбуваються зустрічі голови райдержадміністрації, керівників структурних підрозділів РДА, установ, організацій району та голів сільських, селищних та міських рад щодо вирішення проблемних питань з учасниками АТО та членами їх сімей.
Особисто здійснюю виїзні зустрічі в населені пункти району, на які безпосередньо запрошуються і приймають участь демобілізовані військовослужбовці, учасники АТО, члени їх сімей. Під час таких зустрічей приймаються заяви, скарги, які оперативно вирішуються.
З метою покращення матеріального стану учасників АТО, в районі на 2016 рік рішенням Сколівської районної ради затверджена Програма виплати одноразової адресної допомоги (1200 грн.) малозабезпеченим громадянам, учасникам АТО, учасникам бойових дій та осіб з добровольчих батальйонів, які брали участь в АТО і їх сім’ям.
Селищні, міська та частина сільських рад у своїх бюджетах також передбачили на поточний рік кошти на виплати одноразової допомоги зазначеним категоріям осіб.
Спеціалістами районного центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді й територіального центру соціального обслуговування періодично проводяться відвідування, зустрічі та бесіди з кожною родиною учасників антитерористичної операції, надаються всебічні консультації, щодо вирішення нагальних проблем.
195 учасників АТО звернулися щодо отримання земельної ділянки з них: 107 отримали рішення, розпорядження, накази щодо надання дозволів на розроблення проектів землеустрою. Інші в процесі вирішення. Всі будуть забезпечені.
Всім демобілізованим учасникам АТО виплачено кошти на одноразову допомогу (по 3 тис. грн.) від Львівської ОДА, які перераховано на їхні рахунки в банках.
Учасники бойових дій користуються пільгами на всі види житлово-комунальних послуг.
7 – учасників бойових дій пройшли психологічну реабілітацію у відповідних реабілітаційних установах. 8 – учасникам АТО надано професійну адаптацію ( курси водіїв). 18 – дітей із сімей учасників АТО оздоровлені в поточному році. 17 – учасників АТО було скеровано на психологічну реабілітацію в санаторій «Орізон».
Сім’ям загиблих учасників АТО: Любомира Кузьміна та Сергія Супруна виплачено кошти від Міністерства Оборони України (документи Володимира Гриціва та Володимира Берези – на розгляді), а також здійснено виплати з обласного бюджету.
Сім’ї Любомира Кузьміна та Сергія Супруна з смт. Славське, погодились на встановлення запропонованих Львівською обласною радою типових пам’ятників. Сім’єю Володимира Гриціва (с.Волосянка) та cім’єю Володимира Берези (с.Тухолька) подано заявки для виплати компенсації для придбання пам’ятників ( по 17 тис. грн.).
Управлінням Пенсійного фонду виплачується пенсія по втраті годувальника двом сім’ям загиблих учасників АТО (Любомира Кузьміна та Володимира Гриціва), яку призначено Управлінням пенсійного забезпечення військовослужбовців.
— Які здобутки можна відзначити в сфері культури?
Протягом року значно активізувалась робота закладів культури району, як підсумок
23 жовтня відбувся творчий звіт художніх колективів Сколівщини «Барвисті перла карпатської живиці даруємо, Тобі, чарівна Галицька столице!» у Львівському міському палаці культури імені Гната Хоткевича, за результатами якого культурний потенціал району відзначено, як один з кращих в області.
— З якими проблемами довелося стикнутися у минулому році?
— Нестачею коштів для освітян та медиків. Вкінці року ці проблеми стали особливо відчутними. Проте, у грудні отримали субвенцію (11 млн. грн.) та стабілізаційну дотацію (3,8 млн. грн.), що дало змогу виплатити заробітну плату і вчителям, і медикам. Також отримали 830 тис. грн. стабілізаційної дотації, за допомогою якої повністю провели видатки по всіх захищених статтях. Тобто, 2016 рік закінчили без боргів у бюджетній галузі.
— Звичайно ж, читачам «Бойківської думки» буде цікаво дізнатися про плани розвитку району на 2017 рік.
— Думаю, що цей рік не поступиться попередньому. Є кілька хороших новин. Зокрема, планується введення в експлуатацію агрокомплексу з виробництва сільськогосподарської продукції підприємства «Плай».
Сподіваємось на позитивний результат щодо участі нашого району в Європейській програмі «Польща-Білорусь-Україна». Подано заявку про створення на базі палацу барона Гределя в м. Сколе Європейського центру розвитку туризму, професійної освіти та рекреації для підвищення ефективності використання ресурсів культурної спадщини для розвитку туризму в прикордонних районах. Зауважу, що в рамках цієї програми можемо претендувати на немалу суму — 1 млн. 300 тис. євро.
Налагодили співпрацю з фірмою «Галнафтогаз» (заправки «ОККО»). Ведемо перемовини щодо створення на теренах Славського куща гірськолижного комплексу європейського рівня. Тобто, в цій місцині мав би зосередитися серйозний бізнес, який би дав можливість суттєво розвинути цю територію.
І ще одне. Укладено угоду з комунальним підприємством Львівської обласної ради «Центр просторового розвитку» на розробку детального плану території для розташування вітрової електростанції з необхідною інфраструктурою (ЛЕП та під’їзна дорога) на території Опорецької, Верхнячківської та Лавочненської сільських рад.
На завершення хочу додати: усе, що зроблено на Сколівщині у 2016 році — результат спільних зусиль районної державної адміністрації та районної ради, Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної ради, а також депутатів усіх рівнів. Хочу висловити слова вдячності за підтримку і допомогу голові Львівської облдержадміністрації Олегу Синютці, голові Львівської обласної ради Олександру Ганущину, народному депутату України Андрію Лопушанському, голові Сколівської районної ради Миколі Романишину, депутатам Сколівської районної ради, головам та депутатам місцевих рад району.
Адже тільки спільними зусиллями зможемо досягти успіху і в наступному році. Сподіваюсь, він буде вдалим на хороші починання. Це необхідно для Сколівщини, яка має всі шанси стати візитною карткою Галичини.

Схожий запис

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *