ЧИ НЕ ДОЦІЛЬНО НА ТУРКІВЩИНІ ЗАБОРОНИТИ ЗБИРАТИ ГРОШІ З БАТЬКІВ У ШКОЛАХ І ДИТСАДКАХ?

Положеннями Конституції України, Закону України «Про освіту» передбачено право громадян на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах та обов’язок держави (і її органів) забезпечити доступність та безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах тощо.

Тобто законодавчо в нашій державі встановлено, що освіта у школах та садках державної і комунальної власності безкоштовна. Вимагання коштів адміністрацією закладу, вчителями є незаконним та тягне кримінальну відповідальність відповідно до чинного законодавства.

На рівні відділу  освіти Турківської РДА можна встановити заборону збирати кошти батьків в обов’язковому порядку. Допускається збирати гроші виключно на бажання батьків. Нікого не можуть примушувати здавати кошти на утримання школи або дитсадка.

Також можна поскаржитись до міліції, прокуратури, необхідно подати заяву із зазначенням конкретних фактів та підписами батьків. На підставі такої заяви можуть порушити кримінальну справу.

Кримінальним кодексом України передбачено кримінальне покарання за статтями «Одержання хабара» (ст. 368 ККУ), «Зловживання владою або службовим становищем» (ст. 364 ККУ), «Перевищення влади або службових повноважень» (ст. 365 ККУ).

Отже, керуючись вказаним законодавством ви маєте право відмовитись від внесення коштів на вимогу директора, вчителя чи іншого представника навчального закладу.

А якщо платити, то як проконтролювати належне цільове використання коштів на потреби школи або дитячого садка?

Якщо Ви не проти допомогти школі або садку, але є побоювання, що Ваші гроші витратять не за призначенням, то є можливість самостійно здійснювати контроль за зібраними коштами. Відповідно до законодавства батьки мають право (не зобов’язані) робити благодійні внески на потреби школи через спеціально створений шкільний благодійний фонд. Розпоряджатися такими грошима з фонду має право виключно батьківський комітет, а не директор чи інші представники школи. Порядок створення такого фонду визначений Законом України «Про благодійництво та благодійні організації»

http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=531%2F97-%E2%F0

Крім того, щоб можна було вимагати звіт про належне цільове використання коштів, краще їх перераховувати на розрахунковий рахунок школи, садка (ці заклади є юридичними особами, що, як правило, мають рахунки у банківських установах), вказавши цільове призначення, наприклад «Кошти на ремонт даху школи №…» тощо. Наявність документального підтвердження (квитанція і т. ін.) про внесення коштів на потреби школи, садка і дасть змогу в разі нецільового їх використання поскаржитися на незаконні дії представників закладів.

Bookmark the permalink.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *